Stavba dřevostavby

V posledních letech se ve veřejném prostoru často probírají dřevostavby, tedy domy a jiná stavení postavená z velké části ze dřeva. Někteří lidé vnímají tyto stavby pozitivně zejména kvůli rychlosti stavby a nízké ceně, jiní jsou však skeptičtí, zda lze takové domy vnímat jako dlouhodobě udržitelné. V tomto článku vám představíme výhody a nevýhody dřevostaveb, abyste si mohli sami udělat názor.

Cena

Dřevostavby jsou oblíbené zřejmě právě proto, že jsou velmi cenově dostupné. Menší dřevostavby se dají pořídit již za cenu 1 až 2 miliónů korun včetně DPH, což je v současných podmínkách stále zvyšujících se cen domů a bytů skvělá cena. Cena pak roste v závislosti na tom, chcete-li jen hrubou stavbu nebo stavbu se vším všudy, tzv. stavbu na klíč.

Rychlost výstavby

V porovnání s jinými stavbami má dům ze dřeva znatelně kratší dobu výstavby. Stavba není vázána na dobré počasí, začít se tedy může kdykoliv během roku. Některé typy montovaných dřevostaveb se dají postavit již za několik týdnů. Je možné si například nechat postavit tzv. dřevostavbu na klíč, při níž se s dodavatelem dohodnete, že po zaplacení určité částky opravdu v konečné fázi dostanete klíče k vysněnému domu, kam už stačí jen pořídit nábytek. Ne každá dřevostavba na klíč však znamená totéž, je potřeba se domluvit s konkrétním stavitelem.

Materiál sám o sobě

Zdroje uvádějí, že dřevostavba je mnohem ekologičtější než běžné stavby. Je pravda, že při těžbě dřeva se neprodukují takové emise jako při těžbě jiných materiálů, při nízké hmotnosti není ani náročné ho převést. Při stavbě domu ze dřeva se nevytvoří tolik odpadu jako při stavbě tradičního zděného domu. Dřevo navíc dokáže skvěle izolovat teplo, takže není překvapením, že se často používá jako základní materiál pro tzv. nízkoenergetické či pasivní domy, neboť jeho obyvatelé nespotřebují tolik energie na vytopení domu. Masivní těžba dřeva však může radikálně zasahovat do krajiny.

Na druhou stranu, dřevo hůře teplo akumuluje. Třebaže se dřevostavba rychleji vytopí, také rychleji zchladne. Je tedy nutné stěny opravdu kvalitně zaizolovat. To je samozřejmě výhodou v zimě, v létě vám však dřevěný domeček může opravdu zatopit. Někteří majitelé dřevostaveb uvádí, že v letních měsících se v domě nesníží teplota pod 30 stupňů. Řešením však může být instalace závěsných lamelových předstěn, které v létě stíní.

Hluk

Lehkost dřeva má i svoje negativa, protože špatně izoluje hluk. Každý krok v horním patře jde tedy mnohem více slyšet, než by byl v klasickém domě. Při silném větru může dřevo vrzat, a i v klidném počasí může lupat a skřípat. Představte si zkrátka, že bydlíte na stromě. Ten také není nikdy zcela v klidu.

Odolnost vůči vnějším vlivům

V případě konstantního vlhkého prostředí v okolí dřevostavby může materiál degradovat a jeho kvalita se zhoršuje. Technologie jdou však kupředu a dnes existují speciální nátěry a izolace, které dřevěný materiál chrání před plísněmi, škůdci, zaručují nehořlavost a podobně.

Možnosti výběru

I v případě dřevostaveb máte spoustu možností, z kterých si můžete vybrat. Dřevostavba rozhodně není jen jednoho typu. Lze si nechat postavit klasický dřevěný bungalov, který vychází cenově nejvýhodněji. Jedná se o jednopatrový domek postavěný většinou ze dřevěných panelů. Dřevostavbu lze mít také vícepodlažní či srubovou, kdy se použijí celé kmeny stromů. Z toho důvodu jsou sruby dražšími stavbami. Dále je možné postavit si roubenku, při nichž jsou dřevěné trámy kladeny vodorovně na sebe a v rozích spojovány pomocí tesařských vazeb.